Roboz Gábor
A DreamWorks új térhatású animációja a fantasynek éppoly jó reklámja, mint a 3D-nek.
A sárkány furcsamód inkább élőszereplős filmekből ismerős, mostanság azonban rövid időn belül több ízben is megjelent egészestés animációkban. A szárnyas teremtmény a Shrek-filmekben még csak szerényebb, de a klasszikus sárkány-képünket alaposan felülíró mellékszerephez jutott, és a játéktere a Sárkányvadászok esetében sem lett sokkal nagyobb, az Így neveld a sárkányodat fantasyjében azonban már a főszereplő társává vált, az ugyancsak idénre kiírt The Legend of Spyro pedig már főhős-státuszba emeli a tűzokádó mesealakot.
Az Így neveld a sárkányodat főszereplője a Sárkányvadászok vagabond párosának problémájához hasonló konfliktussal küzd: a megtermett vikingek közé szorult egyszálbél kiskamasz képtelen megfelelni a minden férfira automatikusan kiosztott sárkányvadász-szerepnek. Amikor pedig mégis lehetősége lenne legyőzni egy égből pottyant fenevadat, inkább barátságot köt vele – nem nehéz megtalálni a párhuzamot a rendezőpáros előző filmjével (Lilo és Stitch – A csillagkutya) –, hogy aztán a jámbornak bizonyuló szörnnyel kialakított kapcsolatnak hála jobban is megismerje, és megszeresse az ősellenségnek hitt fajt.
A Cressida Cowell gyerekkönyvét adaptáló film nem annyira a történet fordulataival, mint inkább frappánsan felvázolt karaktereivel (amelyek között vadonatúj sárkányfajtákat is találunk), megkapóan ironikus humorával, és mindenekelőtt a 3D-technológiát jó érzékkel kihasználó, káprázatos látványvilággal arathat sikert. Az Így neveld a sárkányodat, a friss trendnek megfelelően, nemcsak a háromdimenziós animációk egyik kedvelt műfaját választja közegének, hanem – ugyancsak az utóbbi évek során született társaihoz hasonlóan – bőséges teret hagy a technológia fejlettségi szintjének demonstrálására, így a nézők a bámulatos aprólékossággal megmunkált figurák és helyszínek mellett az Avatar képsorait idéző sárkányos légibemutatókban is gyönyörködhetnek, és a sárkányvadász-tréningek is remek lehetőséget kínálnak a térélmény fokozására.
Az outsider-hősökkel rokonszenvező DreamWorks legfrissebb produkciója, szemben a Sárkányvadászok önreflexív történetével, a mesehős-lét helyett az előre megírt szerep felvállalásának krízisét állítja középpontba, hogy az energikus cselekmény végül a fajok közötti békés együttműködés lehetőségével, valamint a házisárkány szó új értelmével játsszon el.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
![]() | offline: Filmvilág folyóirat 2010/05 31-31. old. |
![]() | online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10129 |